Saloniki- greckie miasto duchów

Saloniki- drugie, co do wielkości miasto w Grecji, powstały w 315 roku p.n.e. Założycielem był król Macedonii Kasandr, który nazwał miasto ku czci swojej żony — Thessaloniki. 

Wybieramy ten wakacyjny kierunek, bo tu nas jeszcze nie było. Liczymy, że każdy znajdzie coś dla siebie, a przy okazji ogrzejemy się w greckim słońcu.

Dzień przylotu przywitał nas falą upału, jednak przez następne cztery dni lało i wiało. Myślę, że zmarznąć w Grecji początkiem września nie każdemu jest dane.

 

Spacerujemy z parasolami, które niszczy wiatr. Marzniemy, ale spacerujemy, by zobaczyć kawałeczek Grecji.

Na tydzień pobytu mamy dwa dni słonecznej pogody, co w zupełności wystarcza, by skorzystać z plażowania.

Nasze lokum znajduje się w nadmorskim miasteczku Agia Triada. By dojść do morza musimy przejść zaledwie 100 m. Ta kapitalna lokalizacja jest chyba jednym z nielicznych pozytywów tego wyjazdu. Grecja, jaką zobaczyliśmy, nie zachęca do ponownych odwiedzin. Brud, niechlujstwo i byle jakość wręcz przytłaczają.

Na zwiedzanie Salonik poświęcamy jeden dzień, co wg. mnie jest wystarczające.

Władziu ogarnia rozkład jazdy autobusów i wybieramy ten środek transportu, by nie dać się złapać w chciwe zapędy taksówkarza. A tego doświadczyliśmy jadąc z lotniska na kwaterę.

Saloniki położone nad Morzem Egejskim posiadają ogromny port i prowadzącą do niego promenadę. 

To jedno z najbardziej europejskich miast w Grecji.  Mimo wielu prastarych budynków, znajdziemy tu nowoczesne budowle- na mój gust postawione bez składu i ładu.

Zobaczyć się nam udało :

Rotundę, czyli najstarszy chrześcijański kościół na świecie. Warto wejść do środka i obejrzeć freski na suficie pochodzące z przełomu III i IV wieku.

Łuk triumfalny znajduje się na końcu ulicy handlowej- to pozostałości po pałacu Galeriusza

Pozostałości Forum, w skład tego obiektu wchodzi amfiteatr oraz kryta ulica handlowa.

W centrum miasta przy Zatoce Salonickiej znajduje się dawna twierdza, w której kiedyś odbywały się egzekucje więźniów. Dziś w środku wieży otwarto ekspozycję przedstawiającą historię miasta oraz Muzeum Kultury Bizantyjskiej.

Budynek jest również elementem fortyfikacji miejskiej, kierując się na wschód, dotrzemy do Ogrodów Aleksandra. 

 

W północnej części starożytnego rynku Salonik mieści się najważniejsza świątynia w mieście – Bazylika św. Demetriusza, który jest patronem miasta.

Jest to największy kościół w Grecji, liczy sobie ponad 40 m długości. Jego obecny wygląd to zasługa odbudowy, jaka miała miejsce po tragicznym pożarze z 1917 roku. Architekci odbudowując świątynię wzorowali się na układzie bazyliki z VII w.

 

 Hagia Sophia- prawosławna katedra w centrum Salonik jest jednym z najstarszych kościołów w mieście. Została zbudowana w VIII w. na miejscu wcześniejszej świątyni z III w. Wzorowana była na bazylice Hagia Sophia z Konstantynopola. Jest to budowla na planie centralnym z dużą kopułą. Jej wnętrze zdobią przydymione nieco freski.

 

Bazylika św. Dymitra jest najważniejszym kościołem w Salonikach. Zbudowano ją na miejscu męczeńskiej śmierci świętego Dymitra. Pod ołtarzem znajduje się krypta świętego Dymitra zachowana w oryginalnym wyglądzie z V w. bazylika była kilkakrotnie przbudowywana. Jest to świątynia pięcionawowa z bogatą dekoracją powstałą już w XX w. po wielkim pożarze z 1917 r. W kościele przechowywane są otoczone czcią relikwie świętego Dymitra.

Ładny zachód słońca, wyjścia do kafejek i lecznicze działanie sody, które nieświadomie zafundował nam Krystuś, pozostaną w miłych wspomnieniach.

Write a comment

Comments: 5
 • #1

  Puzony (Sunday, 15 October 2023 16:42)

  Lecznicze działanie sody brzmi tajemniczo �

 • #2

  Ewunia (Sunday, 15 October 2023 16:54)

  Mimo wszystko Grecja jest piękna i gorąca póki co musicie mi uwierzyć na słowo �
  Tak ta soda faktycznie brzmi interesująco �

 • #3

  SIWY vel KRYSTIAN (Wednesday, 18 October 2023 17:44)

  KAŻDEGO DNIA DOŚWIADCZAM RZECZY DOBRYCH I TYCH MNIEJ DOBRYCH . SALONIKI BĘDĘ KOJARZYŁ Z TYMI MNIEJ DOBRYMI . MOTTO DO TEGO WYJAZDU; COŚ SIĘ KOŃCZY COŚ SIĘ ZACZYNA.....

 • #4

  Maciek (Wednesday, 18 October 2023 19:54)

  Mimo nie do końca sprzyjającej pogody, jakiś plan minimum (nie taki mały jak się okazuje) udało wam się jednak zrealizować�
  Też jestem ciekawy tej sody...

 • #5

  Ela (Wednesday, 18 October 2023 20:08)

  Fajnie że udało Wam się odwiedzić nowe miejsce. Faktycznie, ta lecznicza soda brzmi intrygująco...