ars cameralis

Bilety kupione i 12 listopada 2015 jedziemy z Krystusiem w kierunku nieznanej nam muzyki,do nowego miejsca. Tyle nowości i atrakcji  ,że nie wiedziałam ,jak zatytułować dzisiejszy wpis ... Wypadało: Jannie Abrahamson + Olivier Heim lub Szyb Maciej ,ale wybór padł-jak widzicie:

Po raz pierwszy piszę o przyszłości. O muzyce, z którą powoli się zapoznaję, a którą wysłucham dopiero  za naście dni...   O miejscu,w którym nigdy wcześniej nie byłam. Pomógł mi w tym internet.

Czemu tak ? By na koncercie skupić się całkowicie na dźwięku , obrazie ,smaku i zapachu. By nie zamęczać Krystusia prośbami ,by robił fotki. Niech też smakuje. 

I by kogoś zainteresować tematem ,zachęcić do tej nie lada gratki.

Bohaterowie wydarzenia i ich twórczość-słów kilka i dźwięków kilka:

„Ludzie często narzekają na muzykę, która nie wyraża myśli i emocji autora wprost. Pewnie dlatego, że nie słyszeli płyty Gemini Gemini, ostatniej produkcji Jennie Abrahamson”

Jennie Abrahamson śpiewa to, co jej leży na duszy, i oprawia to w lekki i przyjemny indie-pop. Układa chwytliwe melodyjki i ma silny, czysty głos. Nordycką publiczność podbiła błyskawicznie, niewiele później zaczęła jeździć w trasy koncertowe po całym świecie. Przełomem w karierze Abrahamson była trasa koncertowa z jej idolem z dzieciństwa – Peterem Gabrielem.

Abrahamson pochodzi z Savar – małego, sennego miasteczka na północy Szwecji. W Savar ciągle jest jasno albo ciągle jest ciemno, jest też daleko od cywilizacji. Tereny te od lat inspirują szwedzkich artystów. Abrahamson przez lata grała w wielu lokalnych kapelach, solowo debiutowała w 2006. Od tamtej pory wydała cztery płyty, obsypane pozytywnymi recenzjami w Ameryce Północnej i Europie.

Muzyka Abrahamson silnie inspirowana jest różnorodnością lat osiemdziesiątych: dużo tam syntezatorów i brzdęków. Wyrazistość źródeł dźwięku artystka przedkłada jednak nad ich ilość, dbając o jakość nagrania i wykonania. Swoją muzykę zawsze komponuje na kalimbach.

Olivier Heim

„Ogromny luz, niesamowita lekkość i elegancja. Na całym albumie mnóstwo jest przestrzeni i światła z domieszką pozytywnej melancholii, która scala ze sobą wszystkie utwory. Nie ma tu zadzierania nosa, jedynie radość z grania muzyki, która przedziera się z każdego akordu”

Olivier Heim pochodzi z Holandii, urodził się w Stanach Zjednoczonych, wychował w Luksemburgu, a od 5 lat mieszka w Warszawie. Wraz z Misią Furtak i Thomasem Pettitem w Danii założyli tres.b, aby następnie przeprowadzic się do Polski. Efektem był Paszport Polityki, a potem Heim zadomowił się w Polsce i zaczął działać też w innych projektach: jako Anthony Chorale i wreszcie – pod swoim nazwiskiem. W Listopadzie 2014 jego płyta została wydana przez Lado ABC w Polsce, a w grudniu 2015 w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie przykuło uwagę takich medialnych gigantów jak The Guardian, DIY Magazine, HUH Magazine i wiele innych. 

Młody John Porter – bo tak określono młodego muzyka-expata – przerósł popularnością swojego odpowiednika. Gra senny, miejski surf pop z elementami chillwave'u, który dzięki swojej uniwersalności i lekkości rozbrzmiewać mógłby na dowolnej scenie na świecie, co udowodnił koncertując w ponad 10 krajach. Nie przesadza z instrumentami – gitarze, basowi i perkusji czasami tylko towarzyszy syntezator, choć podczas Ars Cameralis wystąpi solo.

Heim ma za sobą festiwale rangi The Great Escape, Reeperbahn, Primavera Sound Festival, Liverpool Sound City i Europavox; grał na jednej z scenie z Jamiem Lidellem, TV on the Radio czy The Astroids. Ze wszystkimi projektami nagrał już siedem płyt; na świecie kojarzony jest jako muzyk z Polski. W Katowicach wystąpi na wspólnym koncercie z Jennie Abrahamson.

To miejsce akcji i ogrom atrakcji :

Z okazji tego wydarzenia Szyb Maciej Restauracja & Bistro zaprasza na weekend z kuchnią skandynawską. : w eleganckich, postindustrialnych przestrzeniach restauracji w menu pojawi się m.in. Gravlax- królujący w całej Skandynawii, u nas podany z piklowanymi buraczkami

Tradycyjna zupa Blamka suppe- krem z kalafiora z czipsem w odsłonie której jeszcze nie widzieliście

Comber z jelenia - skandynawski król stołów, podany z zapiekanką z selera ,pasternaka i gruszką

W mniej formalnym klimacie Bistro zagości:

Wyjątkowy duński przysmak : sandwich na ciemnym pieczywie Słońce nad GUDHJEM z jajkiem i śledziem wędzonym.

https://www.facebook.com/hashtag/industrialnesekrety?source=feed_text&story_id=449061981943739Czy wiecie,że...rurociągi ujęcia wody Szybu Maciej mają zamontowane na swych końcach pompy ,które z poziomów 86 m oraz 89 m tłoczą wszystkim znaną wodę?

Czy wiecie, że... łapadło, potocznie zwane spadochronem jest istotnym elementem zabezpieczającym klatkę szybową przed spadkiem w razie zerwania liny nośne?
Czy wiecie, że… już od dawna liny łączyło się za pomocą zacisków. Dawniej wykonywało się je z atestowanej blachy, którą w odpowiedniej matrycy pod ciśnieniem spłaszczało się tworząc zacisk. Prezentowany zacisk nosi nazwę „zacisku jankowickiego”, wymyślonego na KWK „Jankowice” w Rybniku.

Czy wiecie, że... liny transportowe klatek górniczych przeważnie składały się z 6 splotek, każda z nich z drutów o różnej średnicy, całość nawinięta na tzw. duszę sizalową nasączoną smarem?
Czy wiecie, że... do mocowania klatki transportowej w#SzybMaciej użyto, obecnie rzadko spotykaną, przywiązkę linową typu Droste, w której lina nałożona jest na serce wprowadzone do klina samozaciskowego?

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Eve (Thursday, 29 October 2015 16:28)

    Fajne! Ty to zawsze cos ciekawego wynajdziesz.A relacja super!Powinnas sie postarac o prace w jakims magazynie.

  • #2

    Dario (Monday, 02 November 2015 22:54)

    Gosiu, czekam na wrażenia z koncertu. Nie mogę być, żałuję po Twoim wpisie bardzo:) pisz więcej,