Dalmacja nie taka daleka

Wakacyjny wyjazd na Chorwację w końcu nastąpił! Czekałam na niego 2 lata i przez 2 lata tęskniłam za tamtejszym słońcem, plażą i ciepłym Adriatykiem.

Wyjeżdżamy z Krystusiem i moimi rodzicami 19 czerwca do Graz. Tam mamy Ewkę, Elmara i bezpieczny kąt. Tam dojeżdża Adrian z Hanoweru... Odpoczywamy i następnego dnia w piątkę ruszamy do- całkiem już bliskiej -Dalmacji.

Za radą znajomych, naszym urlopowym miasteczkiem zostaje Pakostane. Tu spędzamy z Adrianem 2 tygodnie. Rodziców zostawiamy w pobliskim mieście żeglarzy -Biograd na Moru. Skoro to wakacje- od siebie też trzeba wypocząć! Tym razem nie zabieramy laptopa, nie odbieram telefonów, nie słuchamy radia, nie oglądamy tv. Cieszymy się sobą i piękną okolicą.

Pierwszego dnia urządziłam sobie opalanie, co zakończyło się mało przyjemnymi skutkami. Przez kilka następnych dni trzeba było raczej spacerować, niż zażywać kąpieli słonecznych. Dodatkowo chmurki i wiatry zachęciły do zrobienia wycieczek.

 

 

 

 

 

Odwiedzamy rodziców -to port w Biograd na Moru. 

 

Robimy tam kilku km spacer, by w przytulnej kafejce wypić piwo z okazji dnia Taty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół św. Rocha.


Następne miasto, które zwiedzamy to Zadar.

Wiem, że za sprawą zniszczenia miasta alianckimi bombami w 1944 roku,  stał się atrakcją turystyczną. Odsłonił bowiem swoje 3000 lat historii.

Wiem też, że  w Zadarze usłyszę"Morske Orgulje"  . Jedyny w swoim rodzaju cud architektoniczny wybudowany 8 lat temu w podmorskiej części promenady.

I co z tego,że wiem? Nic ! Coś słyszę, ale nie widzę. Krystuś zbija nas z tropu, że to odgłosy samolotów.

Mama z Adrianem idą na zwiady i okazuje się,że mamy je na wyciągnięcie ręki. Kto wpadnie na to, że tak wyglądają i w ten sposób należy ich słuchać?

Ostatnią wycieczkę organizujemy do Szybenik.  Malowniczo usytuowany na wzgórzach tuż przy ujściu rzeki Krka . To jedno z nielicznych chorwackich miast, które zostało założone przez pierwsze słowiańskie plemiona ok. VII w.

Najważniejszym kościołem Szybenika jest Katedra św. Jakuba. Budowana przez kilku architektów w XV i XVI w. łączy w sobie elementy stylów gotyckiego i renesansowego. Całość jest zbudowana z kamienia, bez używania jakichkolwiek innych materiałów . Na zewnętrznych ścianach znajduje się 71 realistycznych płaskorzeźb. 

Obok katedry, po drugiej stronie placu wznosi się interesujący budynek ratusza z XVI w. Obecnie 9-cio arkadowa galeria zajęta jest przez restaurację.

Na starówce jest kilka innych pałaców, kościołów. Wśród nich dość nietypową formą wyróżnia się kamienny kościół św. Barbary. Nad frontem górują dwie, różniące się nadbudówki na dzwony. Obecnie w budynku jest Muzeum Sztuki Sakralnej.Dzisiejszy Szybenik tętni życiem artystycznym i kulturalnym. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Dzieci.

I to byłoby na tyle zwiedzania. Drugi tydzień spędzamy spokojnie w Pakostane. Chodzimy na etniczne festiwale muzyczno-gastronomiczne, bo teren płaski i dostępny dla wózków. Pijemy piwko i smakujemy lodziki. Gotujemy, a przebojem kulinarnym chłopaków zostaje kiełbasa w lawendzie... W drodze na plażę -resztkami z obiadu- dokarmiamy kozy, koty i kury. To taka moja szajba ekologiczna.

To spełnienie najważniejszej obietnicy i głównego marzenia: w zgodzie chłodzimy się na  t.zw  spławika! 

Jeżowce chyba pouciekały na nasz widok, ale wypatrzyliśmy inne żyjątko. Kto zna strzykwę inaczej zwaną ogórkiem morskim?

Do domu wracam naładowana pozytywną energią i przywożę urodzinowe prezenty. 

1 Kolorowa chusta od mojego Skarba

2 Wisiorek i kolczyki od Rodziców z drzewa oliwnego

3 Kubeczki od Ewy i Elmara z wyścigów w Le Mans...

4 Czyste mieszkanko w Cz-Dz i różyczki od pracowitego Aniołka-Lucynki.

Ostatni rzut oka na Jezioro Vransko i powrót do domku. Po drodze znowu Graz...


Wróciłam do codzienności i rzeczywistości. Wszystkich zainteresowanych zapraszam - piszcie, dzwońcie i odwiedzajcie mnie!

 

Write a comment

Comments: 8
 • #1

  Tadek (Thursday, 09 July 2015 17:05)

  Aż poczułem powiew gorąca jak zobaczyłem zdjęcia i opis.
  A może to te upały za oknem ;)
  Tylko pozazdrościć, zwłaszcza, że na mój urlop muszę poczekać jeszcze miesiąc.

 • #2

  Eve (Thursday, 09 July 2015 23:13)

  Fajne zdjecia i udane wakacje w doborowym towarzystwie.Czego chciec wiecej?
  Dzieki Wam bedziemy tam w pazdzierniku:-):-)

 • #3

  Michal (Friday, 10 July 2015 22:47)

  Ale... fajnie! Aż się rozmarzyłem... czytając i oglądając fotki. Sentyment do znajomych miejsc Dalmacji. Gratuluję udanego odpoczynku i naładowania baterii. Fotki fajowe!

 • #4

  Asia (Tuesday, 14 July 2015 19:49)

  Cieszę się, że cudownie spedziliscie czas piszesz fajnego bloga, od tej strony Cię nie znałam, podziwiam i czekam na kolejne wpisy do zobaczenia w sobotę na działce ☺

 • #5

  Morelka (Wednesday, 22 July 2015 10:18)

  Małgosiu, spławik w morzu masz zaliczony, czas na większe wyzwanie: nurkowanie w polskim kamieniołomie wśród ryb i zielonych łąk wodorostów. Chętnie Ci to z Łukaszem umożliwimy, już myślimy jak to technicznie ogarnąć. Krystek-niezbędny. Potrzebna jeszcze
  tylko zgoda od lekarza. Koniec sierpnia będzie ciepła woda.

 • #6

  Adrian (Sunday, 09 August 2015 15:55)

  Bylo swietnie,trzeba powtorzyc

 • #7

  Ewa Sadowska (Tuesday, 29 September 2015 22:01)

  No to byliśmy na wakacjach w tym samym miejscu i w tym samym miesiącu
  My na samym początku a Wy pod koniec

 • #8

  Renata M (Tuesday, 29 December 2015 21:30)

  Pięknie wygladacie przy piwie!
  Dlaczego upiliscie p. Danusie?