Wiosna filmów

To już 21. edycja , a w naszym kinie po raz pierwszy.

Chciałam obejrzeć film produkcji libańskiej ,reż. Amin Dora pt. ,, Anioł'' i udało się. Z całego serca film polecam tym, którzy lubią ciepłe ,pozytywne wrażenia.

 

Akcja filmu toczy się w małym, libańskim miasteczku. Dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki.
Głównego bohatera poznajemy od najmłodszych jego lat .Akcja filmu zaczyna się ,gdy Leba-już nauczyciel muzyki, żeni się z Larą. Sąsiedzi żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat  przychodzą dwie córki. Wreszcie rodzi się chłopiec. Niestety Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego.  Leba i Lara nie zamierzają się poddać. Wkrótce w miasteczku dzieją się cuda i upośledzony chłopczyk staje się Aniołem. On zmienia życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

Zachęcający wydaje się

1 ,, Feniks'' -niemiecki dramat... Oszpecona i poważnie ranna Nelly uchodzi cało z Auschwitz. Kobieta udaje się do Berlina, by odnaleźć męża, który, jak podejrzewa, wydał ją nazistom.

2 ,,Gołąb który przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu'' -

Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.

"Parking" -to dynamiczny węgierski dramat w reżyserii i według scenariusza Bence Miklauzič. Obraz ukazuje historie konfliktu Legionisty właściciela małego osiedlowego parkingu w Budapeszcie z Imre zepsutym oligarchą przekonanym o swojej bezkarności i sile.

Zaletą filmu jest ukazanie silnej, skromnej, pracowitej, uczciwej i wrażliwej osobowości Legionisty, który podejmuje walkę z uosobionym przez oligarchę systemem, w obronie swojej własności i wolności. Ukazanie zagrożeń dla drobnych posiadaczy ze strony finansjery manipulującej państwem. „Parking” to historii ważnego i jednocześnie atrakcyjnie ukazanego widzowi problemu społecznego, zawierająca klasyczne westernowe starcie dobra ze złem, historie dojrzałego człowieka po przejściach, i jego nowej szansy na miłość.

Tych trzech filmów nie udało się mi obejrzeć ,ale mam nadzieję ,że gdzieś ,kiedyś na nie trafię.

Ostatni film festiwalu- ,, Prawie jak matka'' zobaczyłam i cieszę się ,że było mi to dane.

Ciepły ,wzruszający i pięknie zagrany. Uśmiech gościł na mojej twarzy przez prawie 2h.

Val pracuje jako gosposia bogatej rodziny w São Paulo. Pierze, gotuje, sprząta i jest powiernicą 17-letniego Fabinho, którego matka nigdy nie ma dla niego czasu. Val sama ma córkę, ale nie widziała jej od lat. Zostawiła ją w rodzinnym mieście pod opieką krewnych. Niespodziewanie dziewczyna zapowiada swój przyjazd. Jessica jest teraz młodą, pewną siebie kobietą, ma zamiar studiować architekturę w São Paulo i nie przyjmuje do wiadomości relacji państwo-służba. Zamiast zamieszkać w pokoiku matki, zajmuje pokój gościnny, bierze co chce z lodówki, a nawet bawi się w basenie z Fabinho i jego przyjaciółmi. Krok po kroku, niegdyś nienaruszalne reguły domowe zaczynają się rozpadać, wbrew woli Val. I w końcu, w środku awantury między matką a córką, wychodzi na jaw tajemnica Jessiki.

Write a comment

Comments: 0